Wszystkie formalności spadkowe załatwimy u notariusza

Od 17 sierpnia postępowanie spadkowe czeka rewolucja. Gdy odziedziczymy np. nieruchomość położoną w Hiszpanii, będziemy mogli uzyskać potwierdzenie dziedziczenia przed polskim notariuszem. Teraz nie ma na to szans. Jeśli jednym ze spadkobierców jest cudzoziemiec albo w skład spadku wchodzą nieruchomości położone za granicą, sprawa musi trafić do sądu.
Ułatwienia w potwierdzaniu dziedziczenia to efekt unijnego rozporządzenia 650/2012. Przewiduje ono, że procedura spadkowa będzie podlegała prawu państwa ostatniego zwykłego pobytu spadkodawcy. Wprowadza też specjalne, europejskie poświadczenie spadkowe. Dlatego Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego i prawa o notariacie. Ma dostosować nasze regulacje do standardów europejskich.
Szeroka procedura
Nowe zasady potwierdzenia dziedziczenia to ułatwienie dla spadkobierców i wyzwanie dla notariuszy. Ci drudzy po 17 sierpnia będą musieli zgłębiać nie tylko prawo polskie, ale i obce, jeżeli będzie je trzeba zastosować.

 

Więcej